The Economist: Nuostabūs protai lieka neįvertinti

The Economist: Nuostabūs protai lieka neįvertinti
25 Bal 2016

Neseniai vienas įtakingiausių pasaulio spaudos leidinių, D. Britanijos žurnalas The Economist, autizmo temai skyrė savo viršelį ir įvadinį straipsnį. Žurnalo nuomonė atspindi žymiausių pasaulio autizmo srities specialistų duomenis ir nuostatas. Jos visiškai sutampa su tomis idėjomis, už kurias jau nuo 2006-ųjų metų kovoja ir mūsų asociacija.

Viršelyje liūdnas pavadinimas: „Nuostabūs protai lieka neįvertinti“. Gal tai pasikeis? Gal jau artimiausiu laiku? O kaip bus Lietuvoje?

Pastaraisiais metais autizmas diagnozuojamas vis dažniau ir dažniau. 1970 metais JAV autizmas buvo diagnozuotas 1 iš 14000 žmonių, dabar nustatoma 1 iš 68. Nesenai atliktas pirmas pasaulyje visų 7–14 amžiaus gyventojų tyrimas Pietų Korėjoje. Buvo nustatyta, kad vienas 1 iš 38 vaikų turi autizmo spektro sutrikimų.

Autizmo priežastys nėra žinomos. Identiškų dvynių tyrimai rodo, kad genai – svarbus, o gal ir lemiamas veiksnys.

Mokslininkai mano, kad autizmas pradeda vystytis labai anksti, veikiausiai, kol vaisius dar yra gimdoje. Nepaisant to, kad kai kuriais atvejais tėvai pastebi, jog dar iki vienerių metų kūdikis elgiasi keistai, ryškūs simptomai paprastai pasireiškia kiek vėliau.

„Turtingose šalyse autizmas diagnozuojamas vis dažniau ir dažniau todėl, kad žmonės apie jį daugiau žino“, – sako Simon  Baron-Cohen iš Kembridžo universiteto. „Kartais autizmas slėpdavosi už intelekto sutrikimo, o dar seniau – už protinis atsilikimo diagnozės“, – aiškino Jennifer Stapel-Wax iš Emory universiteto Marcus Autizmo centro. „Mažesnis autizmo paplitimas neturtingose šalyse, tačiau tai greičiausiai dėl blogesnės diagnostikos ir  nepakankamų duomenų“, – kalbėjo Andy Shih iš organizacijos Autism Speaks.

Objektyvių tyrimų autizmui nustatyti nėra; diagnozė skiriama stebint elgesį. Ar vaikas žiūri į akis? Ar atsiliepia šaukiamas vardu? Ar žaidžia neįprastai – nuolat kartoja tuos pačius judesius, pavyzdžiui daugybę kartų ant grindų stumdo mašinėlę pirmyn–atgal arba kruopščiai rikiuoja žaislinius dinozaurus į eiles? Ar pradėjo kalbėti kaip įprasta bendraamžiams?

Užduodami šiuos klausimus, autizmą gydytojai gali diagnozuoti jau dviejų metų vaikui. Bet, turtingose šalyse diagnozė skiriama vidutiniškai trijų su puse metų vaikams. Ankstyva diagnostika dar reta. Dažnai nuo pirmųjų autizmo požymių iki galutinės diagnozės praeina gana daug laiko. Jungtinėse Amerikos Valstijose, iki dviejų metų amžiaus vakams autizmas diagnozuojamas mažiau nei penktadaliui.

Efektyviausią pagalbą galima skirti autizmą diagnozavus anksti. Jei tėvai ir specialistai imasi darbo kol vaikas dar mažas, simptomus sušvelninti sekasi geriausiai. Naudodami taikomąją elgesio analizę (ABA), specialistai vaikui taiko iki 40 valandų individualios terapijos per savaitę. Jie įvertina vaiko įgūdžius ir moko jį skatindami elgtis taip, kaip pageidaujama. Taip vyksta elgesio formavimas.

Vašingtono valstijoje, 2015 metais atlikti tyrimai parodė, kad 18–30 mėnesių amžiaus vaikams, kuriems 2 metus buvo taikoma „ankstyvoji Denverio modelio“ (angl. ESDM – Early Start Denver Model) terapija, kai žaidimo forma skatinami socialiniai įgūdžiai ir taikoma ABA terapija, pasiekus 6 metų amžių, autizmo simptomai buvo kur kas švelnesni.

Žinoma, kas tinka vienam vaikui, nebūtinai tinka kitam. Nepasiant to, ankstyva intervencija ekonominiu požiūriu yra akivaizdžiai pranašesnė. Švedų mokslininkai nustatė, kad ankstyva diagnozė ir terapija gyvenimo globos išlaidas sumažina dviem trečdaliais.

Žurnalo JAMA Paediatrics nesenai publikuotuose tyrimuose paskaičiuota, kad vieno autisto viso gyvenimo globa JAV atsieina maždaug 1,4–2,4 milijonus dolerių. Paul Leigh  iš Kalifornijos universiteto ir Juan Du iš Old Dominion universtito dar papildė duomenis – suskaičiavo ne tik pačios globos kainą, bet ir prarandamas pajamas, jei autistai neintegruojami į darbo rinką. Taip pat paskaičiuotos ir globėjų parandamos pajamos skiriant laiką jų priežiūrai. 2015-jų duomenimis, priskaičiuota 162–367 milijardų JAV dolerių arba 0,9–2% BVP. Pagal šias prognozes, iki 2025 metų šis skaičius gali peržengti ir 1 trilijoną (1000 milijardų) JAV dolerių.

Autizmo terapija brangi, bet jos neteikti kainuos kur kas brangiau.

Parengta pagal The Economist >

Share