Spalvota vasara sodyboje

10 Rgp 2014

Šiemet, liepos 28 d. – rugpjūčio 1 d., asociacija „Kitoks vaikas“ dalyvavo LPF „Algojimas“ organizuotoje psichosocialinės reabilitacijos stovykloje „Spalvota vasara sodybose“, skirtoje vaikams su autizmo sutrikimu. Tai kūrybiškumo bei tolerancijos ugdymo stovyklų ciklo, vykstančio jau septintus metus, dalis. Visas stovyklas, kurių maratonas šiais metais prasidėjo birželio 16 d. Kauno rajone, Šatijų dvare, jungia bendra idėja bei programa, profesionalių vadovų bei motyvuotų savanorių komanda.

„Tėvynės“ sodyboje, Kailinių k., Veisiejų seniūnijoje, įsikūrusioje šalia nuostabaus Snaigyno ežero vyko jau septintoji šiais metais LPF „Algojimas“ suburta stovykla. Čia karštą vasaros savaitę turiningai ir prasmingai leido šešiolika šeimų, kurios augina „kitokius“ vaikus. Šešiolika skirtingo sunkumo autizmo spektro sutrikimą turinčių vaikų atvyko su broliais, sesėmis, močiutėmis, mamytėmis, tėveliais iš visos Lietuvos: Vilniaus, Kauno miesto ir rajono, Klaipėdos miesto ir rajono, Šiaulių, Raseinių, Visagino, Palangos ir Kazlų Rūdos. Su vaikais ir jais besirūpinančiais suaugusiais nuolatos bendravo ir įvairiomis veiklomis užsiimdavo ne tik entuziastinga stovyklos vadovė Asta Kriščiūnienė, bet ir dvylika nenuilstančių ir nuolatos besišypsančių savanorių.

Kiekvieną dieną šeimos su vaikais galėjo pliuškentis ežere, žaisti įvairius stalo bei lauko žaidimus, piešti, lipdyti, konstruoti, laipioti karstynėmis ar tiesiog mėgautis ramiu gamtos prieglobsčiu. Vaikai ir suaugusieji galėjo žaisti su stovyklą aplankiusios kinologijos specialistės šunimi, kuris daugeliui padėjo bent iš dalies sumažinti baimę lojantiems keturkojams. Šeimynos su savanoriais taip pat nepraleido progos pasigerėti Ančios ežere Veisiejuose įrengtu dainuojančiu ir šokančiu fontanu. Tačiau svarbiausia, kad vaikai ir jų artimieji prisiminė ką reiškia svajoti, išsakyti troškimus, kuriuos, nė vienas neabejojame, pavyks įgyvendinti. Ne tik tėveliai ir vaikai, bet ir visa stovyklos komanda su degančiomis akimis ir širdimis lydėjo į dangų kylantį svajonių žibintą, nešantį visų mūsų viltis…

O kad tėveliams būtų lengviau įgyvendinti savo svajones, ir nelengvas vaiko ugdymo kelias taptų paprastesnis bei trumpesnis, šioje stovykloje tris dienas lankėsi įvairūs taikomosios elgesio terapijos specialistai – Jevgenija ir Giedrė – ne vienerius metus dirbančios ISADD Lietuva terapijos komandoje vaikų individualių ugdymo programų vadybininkėmis, bei nepriklausoma elgesio konsultantė, terapeutė Virginija Juškevičiūtė. Tėveliai galėjo pasidalinti savo vaikų ugdymo aktualijomis ne tik tarpusavyje, bet ir su LPF „Algojimas“ vadove Aušra Stancikiene bei asociacijos „Kitoks vaikas“ vadove Aušra Mačiuliene. Kol tėveliai plušėdavo užsiėmimuose su specialistais, vaikais rūpinosi šaunieji savanoriai su stovyklos vadove Asta.

Tačiau vienas svarbiausių dalykų, nustebinusių ir sujaudinusių stovyklos dalyvius – tai akivaizdus faktas, jog visi šie nuostabūs vaikai nori ir gali mokytis bei tobulėti! Svarbu kuo anksčiau pradėti jiems teikti efektyvią pagalbą. Jų pažanga gyvenime, veikiausiai, bus kiek lėtesnė, bet jie tikrai galės gyventi visavertį ir orų gyvenimą, o kai kurie ir šeimas sukurs. Tam reikalingos ne tik tėvų, pedagogų, bet ir visų mūsų, mūsų visuomenės pastangos. Kiekvienas savyje ir savo šeimoje turime ugdyti toleranciją, suprasti kitą – galbūt „kitokį“ žmogų, atsisakyti primestų išankstinių nuomonių ir stereotipų. Juk visi esame savaip ypatingi, ir tuo praturtiname šį pasaulį.

Stovyklos savanorė Edita Anglickaitė
Vėtrės Antanavičiūtės nuotraukos

Share