ABA sėkmės istorija – Šonas02 Gru 2015

Iš pradžių berniuką vardu Šonas (Sean) tekdavo imobilizuoti, kad savęs nežalotų, bet niekaip nepavykdavo pasiekti, kad tai jis darytų mažiau. Gydytojai siūlė jį atiduoti į specialią ligoninę už 3 valandų nuo namų. Užuot sutikusi, šeima kreipėsi į ABA metodą praktikuojančią organizaciją. Čia sertifikuoti specialistai atliko funkcinę elgesio diagnostiką ir pateikė skatinamo elgesio planą.

Pirmas žingsnis. Tai, kas patiko Šonui, rodydavo tuomet, kai jis savęs nežalodavo. Berniukui patiko dėmesys, žaisliniai pūkai, saldainiai ir taškinis masažas. Pamažu jis ėmė mažiau save žaloti, o atsiliepė vis daugiau.

Antras žingsnis. Šonas buvo mokomas pradėti dirbti. Jam buvo pateikiami paprasti žodiniai reikalavimai, nes bendravimas žodžiais skatindavo savęs žalojimą.

Trečias žingsnis. Užduotis buvo rasti daugiau užsiėmimų, kurie patiko Šonui.

Ketvirtas žingsnis. Reikalavimai tapo aiškesni.

Penktas žingsnis. Reikėjo išmokyti Šoną, kad jis mokėtų paprašyti to, ko nori. Buvo pasirinkta mokyti norus išreikšti gestais ir ženklais.

Šeštas žingsnis. Niekada nepamiršti smagiai leisti laiką!

Šonas išmoko rodyti ženklus ir gestikuliuoti kai norėjo išreikšti tai, ko nori. Dabar jis noriai mokosi. Taigi, metas įgyti naujų funkcinių įgūdžių!

Terapeutė turėjo įvertinti jo gebėjimą kramtyti. Filme užfiksuotas pirmas kartas, kai ji paprašė, kad Šonas parodytų, kaip moka kąsti.

Šonui jau patinka bendrauti. Užuot ėmęs save žaloti, jis išmoko paspausti mygtuką kai nori, kad iš kito kambario ateitų mama. Kai ji ateina, jis nori parodyti, ko išmoko. Paprašytas, Šonas pradėjo leisti garsus ir ėmė juos pasitelkti norėdamas atkreipti kitų dėmesį.

Specialistės ėmėsi Šoną mokyti vaikščioti lauke. Iš pradžių jie eidavo kartu pasivaikščioti gamtoje, kur jo neerzindavo pašaliniai garsai ir vaizdai. Vėliau patraukė į parduotuvę. Filme matote pirmąjį apsilankymą parduotuvėje – jau be vežimėlio. Šonas savęs nebežalojo.

Šonui dar teks daug ko išmokti. Kartais jis vis dar save žaloja, ypač kai serga, bet tai atsitinka vis rečiau ir rečiau. Dabar jis dažniausiai džiaugiasi, yra linksmas berniukas. Jam patinka aktyviai leisti laiką bei toliau mokytis naujų funkcinių įgūdžių.

Viso to pasiekti buvo galima tik todėl, kad vietos valdžia finansavo ABA – labiausiai moksliškai pagrįstą terapiją darbui su autizmo sutrikimų turinčiais žmonėmis. Taikomoji elgesio analizė (ABA) efektyviai skatina siekiamą ir mažina netinkamo elgesio apraiškas. Jungtinėje Karalystėje, kaip, deja, ir Lietuvoje, ABA sunkiai prieinama.

Share