Neįgalieji: be asmeninio asistento neturime galimybių būti savarankiški

Neįgalieji: be asmeninio asistento neturime galimybių būti savarankiški
29 Lap 2017

Lietuvoje daugybė neįgaliųjų ir jų šeimų patiria atskirtį. Gimus vaikui su negalia dažniausiai vienas iš šeimos narių atsisako profesinių ambicijų, asmeninių pomėgių ir pasišvenčia mažylio priežiūrai, kuri kartais tęsiasi visą gyvenimą. Daugybė žmonių su negalia nekuria planų dėl studijų, svajonių darbo, laisvalaikio, nes nenori būti priklausomi nuo artimųjų.

Tūkstančiai neįgaliųjų iki šiol gyvena didžiulėse uždarose institucijose vien todėl, kad bendruomenėje nesulaukia tinkamos pagalbos. Vienas iš būdų nors šiek tiek pagerinti šią situaciją būtų asmeninio asistento paslaugos atsiradimas. Apie tai, ar artimiausiu metu galime tikėtis šios paslaugos, ir kokios tai galėtų būti paslaugos, kalbėta Lietuvos neįgaliųjų draugijos surengtoje konferencijoje „Asmeninio asistento paslaugų teikimas Lietuvoje“.

Konferenciją organizavusi Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkė Jelena Ivančenko pabrėžė, kad planuojant, kokia bus asmeninio asistento paslauga, būtina atsižvelgti į kiekvienos negalios specifiką: judėjimo, proto, psichikos, regos ir klausos negalią turintiems žmonėms reikia skirtingos pagalbos. „Didžiausias noras – kad asmeninio asistento paslauga būtų finansuojama ne per projektus, o kaip tikslinė dotacija. Labai tikimės, kad pavyks šiuos visus poreikius suderinti ir neįgalieji sulauks kokybiškos bei asmens poreikius geriausiai atitinkančios pagalbos“, – sako J. Ivančenko.

Oleškevičienės manymu, bene geriausiai asmeninio asistento koncepciją atspindi JT Komisijos rekomendacijos, kaip įgyvendinti Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvenciją: „Sąvoka „asmeninio asistento pagalba“ prasminga tuo atveju, jei neįgalusis turi visišką savarankiškumo ir savikontrolės laisvę. Ši pagalba neturėtų apsiriboti tik paslaugomis, teikiamomis namuose, bet turėtų apimti ir įdarbinimą, švietimą, dalyvavimą politiniame, kultūriniame gyvenime, laisvalaikį, keliones, poilsį ir kitas sritis.“

Visą straipsnį skaityti lrytas.lt>>>

Share