Ankstyvosios diagnozės svarba

Berniukas ant kamuolio

Apie autizmą

Autizmo diagnozavimas

Ankstyva diagnozė

Pagalbos metodas

Specialistai

Mūsų misija

Autizmo spektro sutrikimą, paprastai vadinamą autizmu, aprašysime ir išsamiau paaiškinsime vėliau. Svarbu žinoti, kad autizmas – šiandien nepagydomas sutrikimas. Pakitimai vaiko smegenyse atsairanda dar jam būnant po mamos širdim, todėl autizmo sutrikimą vaikas gauna visam gyvenimui. Visgi reikia suprasti, jog ši diagnozė nebereiškia, kad praradote vaiką, kad jis pasmerktas likti atsilikusiu globotiniu. Žmogaus smegenys – unikalus gamtos kūrinys. Jūsų mažylio psichika labai plastiška. Bus sunkumų, bet yra ir priemonės, kurios leidžia kompensuoti susidariusius trūkumus bei tinkamai išnaudoti atsiradusius privalumus.

Jei jūsų įtarimus dėl mažylio elgesyje atsiradusių keistumų patvirtino specialistas rašydamas diagnozė – autizmas, negalite sau leisti pasinerti į išgyvenimus – tam nėra laiko. Nepulkite bergždžiai ieškoti kas kaltas. Turite pradėti veikti savo vaiko ateities labui.

Autizmą, kaip ir kitus raidos sutrikimus, gali įtarti jūsų šeimos gydytojas, tačiau privalo diagnozuoti specialistas. Šiandien jau visose išsivysčiusiose šalyse pripažįstama, kad ankstyva diagnozė (idealu, jei pavyksta diagnozuoti dar nesulaukus 2 metukų) ir ankstyva intervencija gelbsti vaiko gyvenimą.

Brangieji, iš patirties pukiai žinome, kaip nesinori tikėti, kad tai atsitiko tavo vaikui, tačiau nors ir kaip sunku būtų, ir jei tikrai norite padėti savo mažąjam, neapgaudinėkite savęs patys ir nesileiskite, kad kiti jus guostų. Beveik kiekvieno vaiko, kuriam vėliau buvo diagnozuotas autizmas, tėvai pradžioje girdėjo tuos pačius paguodos žodžius: taip būna; nieko tokio, jis dar mažas – užaugs, ir viskas susitvarkys; kaimynų vaikas prakalbo ketverių; na taip, elgesys gal kiek keistas, bet kiekvienas vis kitoks…

Jei jūsų mažyliui ne autizmas, tada tikrai viskas gali susitvarkyti, ir jo raida grįš į normalų kelią. Tačiau jei jis turi šį sutrikimą, savaiminio gerėjimo nebus; problemos tik didės sulig kiekviena sugaišta diena.

Ankstyvoje stadijoje autizmą nėra labai lengva nustatyti net ir specialistams. Juo labiau to negali atpažinti patys tėvai ar bendrosios pagalbos gydytojas. Tačiau dažna tausojanti diagnozė (pavyzdžiui, mišrus raidos sutrikimas) tiesiog užkerta kelią savalaikei efektyviai pagalbai, ir jei priešingu atveju jau būtų galima būtų pradėti ankstyvą intervenciją, iššvaistomas brangus laikas.

Šiandien jau visuotinai pripažįstama, kad ankstyva pagalba pati efektyviausia; laikas tarp 1,5 ir 2,5 metų kritiškai svarbus. Jei vaikui nepadėsite dabar ir tikėsitės, kad galėsite atsigriebti vėliau, prireiks daug daugiau pastangų, sąnaudų, laiko. Dažną kartą, vaiko pažanga, deja, nebepateisina šeimos lūkesčių. Atsiminkite: jūsų mažylis sau padėti dar negali. Už tai atsakingi jūs.

Dar 1965 m. norvegų daktaras Ole Ivaras Lovaas, tuo metu dirbęs Kalifornijos institute JAV, sukūrė pirmąjį efektyvų pagalbos vaikams su autizmo sutrikimu metodą – taikomąją elgesio terapiją, šiandien dažniausiai trumpinamas angliškas jos pavadinimas – ABA (Applied Behavior Analysis). Daugybės specialistų visame pasaulyje pastangomis, metodas buvo išplėstotas ir ištobulintas. Šiandien efektyvią ankstyvą pagalbą jau galite gauti ir Lietuvos vaikams.

Mes, asociacija „Kitoks vaikas“, vienijame Lietuvos šeimas, kurių vaikams diagnozuotas autizmo spektro sutrikimas. Asociacijos veikloje taip pat dalyvauja ir jos nariai yra specialistai, kurių misija – vaikui su autizmu padėti pažinti pasaulį ir išmokti savarankiškai gyventi.

Mieli tėveliai, sprendimus, kurie lems jūsų mažojo žmogaus likimą, priimsite jūs patys. Mes eame tam, kad galėtume pasidalinti savo istorijomis, patirtimi, žiniomis ir specialistų kontaktais; kad galėtume patarti ir padėti tiems, kurie šiandien išgirdo, kad „jūsų vaikui – autizmas“, ir žinoma tiems, kuriems likimas lems tai išgirsti rytoj.