Autizmo diagnozavimas

Šeima paplūdimyje

Apie autizmą

Autizmo diagnozavimas

Ką daryti toliau?

Pagalbos metodas

Specialistai

Mūsų misija

Vaiko gimimas – didingos žmogaus gyvenimo istorijos pradžia. Džiaugiamės kasdien ją papildydami naujais įrašais: „nusišypsojo“, „pradėjo guguoti“, „išdygo pirmas dantukas“, „pradėjo vaikščioti“, „pasakė MAMA“.

Tačiau jei vieną dieną pastebėsite, kad jūsų vaikas kažkuo pradėjo skirtis nuo bendraamžių – sulėtėjo ar nustojo vystytis kalba, dingo jau atsiradę kalbos pradmenys, jei vaikas pradėjo domėtis ne daiktais, o jų detalėmis, jei sutriko miegas, mityba, atsirado keisti judesiai (lingavimas, vaikščiojimas pasistiebus) – metas sunerimti. Žinoma, gali būti, kad jūsų brangiausiam vaikučiui nieko blogo nėra, bet pasistenkite rasti kelias minutes ir pasitikrinkite, ar jis nepapuola į autizmo spektro sutrikimų rizikos grupę. Tai atlikti nesudėtinga.

M-CHAT-R/FTM testas

Atsakykite į 20 visuotinai priimto, Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomenduojamo ankstyvos rizikos grupių atrankos testo klausimus ir sužinokite atsakymą.

ASDetect programėlė

ASDetect programėlė padeda tėvams ir globėjams įvertinti jaunesnių, nei 2½ metų, vaikų socialinius dėmesio gebėjimus ir bendravimo įgūdžius.

Naudodami šią programėlę stebėsite vaizdo įrašus ir lyginsite su jūsų situacija. Ją kūrė pasalulinio lygio Olgos Tennison autizmo tyrimų centras Australijoje (Olga Tennison Autism Research Centre – OTARC). Nustatant autizmo ir su juo susijusių raidos sutrikimų atvejus, ši programėlė pasiteisino 81% tikslumu.

ASDetect padeda tėvams nustatyti autizmo tikimybę pasitelkiant vaizdo įrašus, klausimus ir užduotis, kurias galima duoti vaikams.

Autizmas ir su juo susiję simptomai gali pamažu keistis, todėl programėlė padeda vaiko raidą vertinti ir 12, 18 bei 24 gyvenimo mėnesiais.

Ši ankstyvos diagnostikos programa kūdikiams ir mažiems vaikams kol kas yra pažangiausia pasaulyje, todėl ją naudoja ir profesionalai. Programėlė leidžia ja naudotis ir tėvams bei globėjams.

Atsisiųsti: Android, iOS

Vaiko psichomotorinės raidos testas

Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro įsakymu, šiuos dalykus privalo atlikti Jūsų šeimos gydytojas. Jei įtariate, kad Jūsų vaikas turi autizmo spektro sutrikimų, galite reikalauti, kad šis tyrimas būtų atliktas.

Nors gali būti labai sunku išlikti objektyviems dėl stipraus emocinio ryšio su savo vaiku, pasistenkite situacija vertinti kritiškai. Jei aptikote daug sutapimų, nedelsdami kreipkitės į vaiko gydytoją, nes gali būti, kad Jūsų vaiko istorijos puslapyje atsiras grėsmingas įrašas: „diagnozė – autizmas“. Jis visam laikui keičia mažojo žmogaus gyvenimą – o taip pat ir visos Jūsų šeimos…