- Kas yra autizmas?
- Kokios yra autizmo priežastys?
- Kokie yra autizmo požymiai?
- Įtariu, kad mano vaikui autizmas. Kur kreiptis dėl diagnozės/pagalbos?
- Ar prieš kreipiantis pas specialistus galiu įvertinti įtariamą diagnozę savarankiškai?
- Jeigu užsiregistravus į valstybinę įstaigą tenka laukti priėmimo kelis mėnesius. Ar norint išsitirti greičiau, tai įmanoma padaryti privačiai?
- Kokie tyrimai, testai atliekami?
- Kokios būna diagnozės?
- Ką daryti, kai nustatoma diagnozė?
- Kokios paslaugos priklauso nemokamai?
- Kur kreiptis dėl valstybinės vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugos?
- Kur kreiptis dėl papildomų privačių paslaugų?
- Ar galima autizmą diagnozuoti suaugusiam žmogui?
...Daug teko patirti sužinojus mažylio diagnozę. Šeimoje išgyvenome visą jausmų paletę. Begalybė klausimų be atsakymų, nežinomybė, paieškos, blaškymasis... Tuo metu supratome, kad pirmiausia ką turime padaryti – tai padėti vaikui. Bet kaip? Didžiausia problema, kad tuo metu interneto platybėse buvo neaprėpiamas skaičius informacijos (anglų kalba) apie autizmo spektro sutrikimą...
Mama Eglė - #
Dažniausiai kylantys klausimai – Sąvadas tėvams
Simptomai ir diagnozė
Ankstyvoji pagalba
- Kas yra ankstyvoji pagalba vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimą?
- Kaip vykdoma ankstyvoji pagalba?
- Ko reikia vaikus mokyti ankstyvojo ugdymo programoje?
- Koks Taikomosios elgesio analizės terapijos intensyvumas rekomenduojamas?
- Kur rasti informacijos apie ankstyvąją pagalbą ir ankstyvąjį ugdymą?
- Kokie metodai taikomi teikiant ankstyvąją pagalbą vaikams, turintiems autizmo sutrikimų? Kokie metodai laikomi efektyviausiais?
- Kiek kainuoja privačios ankstyvosios pagalbos paslaugos?
- Kada pradėti ankstyvosios pagalbos teikimą?
- Kas gali suteikti nemokamą pagalbą?
- Kokios pagrindinės nevyriausybinės organizacijos teikia informacinę pagalbą ASS turinčių vaikų šeimoms?
Ugdymo įstaiga
Atsakymai
Kas yra autizmas?
Autizmas – tai neurologinis raidos sutrikimas, kuris labiausiai paliečia kalbos ir bendravimo, socialinių įgūdžių ir elgsenos vystymąsi. Šis sutrikimas įtakoja tai, kad žmogus kitaip bendrauja, jaučia bei suvokia pasaulį.
Kokie kyla sunkumai autizmą turintiems asmenims?
- Sunkumai socialinėse situacijose.
- Sensorinės problemos.
- Stereotipiniai judesiai.
- Struktūros, rutinos poreikis.
- Sunku suprasti kitų emocijas, kitų elgesį.
- Asmenys, turintys autizmo sutrikimą nuolat patiria stresą, jiems gali pasireikšti pykčio priepuoliai.
Taip pat išskiriamos ir šį sutrikimą turinčių asmenų stiprybės:
- Gera vizualinė atmintis.
- Nestandartinis mąstymas, tam tikrų dėsningumų suvokimas.
- Susikoncentravimas į jiems įdomias veiklas.
- Pastabumas smulkiausioms detalėms.
- Įsigilinimas į savo interesų sritis.
- Besąlygiškas lojalumas.
- Teisingumas (kalba teisybę, nemeluoja, neišsisukinėja, nenaudoja „socialinių kaukių“).
- Polinkis į vienodumą daro juos tvarkingus ir organizuotus.
Kokios yra autizmo priežastys?
Nėra vienos priežasties, galinčios sukelti autizmo spektro sutrikimus (tolia- ASS). Esama daug veiksnių, lemiančių vaiko smegenų pakenkimą, kuris pasireiškia tam tikrais požymiais, įvardijamais autizmo diagnoze. Šiuo metu laikoma, kad autizmą sukelia įvairūs kenksmingi organiniai, biologiniai ir genetiniai veiksniai. Pagrindiniai autizmo požymius sukeliantys mechanizmai – smegenų struktūros disfunkcija ir biocheminių procesų sutrikimas smegenyse. Yra nustatyta įvairių rizikos faktorių, kurie lemia autizmo atsiradimą, pvz., vyresnio amžiaus tėvams rizika turėti vaiką su ASS yra didesnė. Jei šeimoje auga vaikas, turintis ASS, rizika, kad kitas vaikas gali turėti šį sutrikimą, sudaro 2–18 proc. Tyrimai parodė, kad jei šeima augina identiškus dvynius ir vienam jų pasireiškia autizmo požymiai, tikimybė, kad kitas vaikas taip pat turės autizmą, sudaro nuo 36 iki 95 proc., jei dvyniai neidentiški – rizika siekia 31 proc.
Svarbu! Skiepai nesukelia autizmo ir tai patvirtina nauji mokslo duomenys.
Kokie yra autizmo požymiai?
Nuo pat gimimo dalis vaikų būna labai neramūs, dažnai klykia, prastai miega, išsiskiria išrankumu maistui.
- Tėvams sunku suprasti vaikų poreikius, nes ilgai ir kitoniškai formuojasi jų savireguliacijos procesai.
- Vaikai nenori būti imami ant rankų, nusiraminti jiems lengviau, kai lieka vieni.
- Vaikams nepatinka žaisti kartu su kitu asmeniu, todėl beveik neįmanoma prisidėti prie jų žaidimo. Šie vaikai nepriima jokios pagalbos. Atrodo, kad jiems daug geriau būti vieniems, be mamos, todėl ji pradeda nerimauti nesuprasdama savo vaiko.
- Augant ima ryškėti stereotipiniai judesiai, kurie tolydžio kartojami. Nors vaikai laiku pradeda šypsotis, tačiau jų šypsena nebūna nukreipta vien į šalia esantį žmogų. Jie šypsosi, kai gauna jiems patinkančių stimulų.
- ASS turintys vaikai nori būti su mama, bet nerodo teigiamų emocijų, o neigiamas reakcijas reiškia tik tais atvejais, kai yra nuo jos atskiriami.
- Kita dalis vaikų – labai ramūs ir „geri“ vaikai. Nuo gimimo jie būna pasyvūs, retai patys prašo valgyti, ilgai iškenčia sudrėkusias sauskelnes. Maitinami jie valgo noriai, jiems patinka gera priežiūra, bet ne tiek, kad jos reikalautų. Visą iniciatyvą jie palieka mamai.
- Autizmo pasireiškimo pradžia gali būti labai įvairi.
Išskiriami trys vaiko su autizmu galimi raidos būdai:
- Vaiko elgesys „keistas“ nuo pat gimimo. Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų jie būna neįprastai ramūs, mažiau domisi kitais žmonėmis. Vėliau pradeda reaguoti į šalia esančius asmenis, stebima mažiau akių kontakto net su artimiausiais žmonėmis, pavėluotai atsiranda socialinė šypsena, vėliau ima sakyti garsus. Tokie vaikai labiau domisi pasikartojančiais vizualiniais stimulais nei sąveikomis su žmonėmis.
- Raidos stagnacija, arba plato raidos būdas (angl. plateau), atsiradęs po pirmųjų gyvenimo metų. Dažnai vaikai vystosi kaip ir daugelis tokio amžiaus vaikų, bet, sulaukus maždaug vienerių metų, raidos procesas sulėtėja, sustoja ir nebejuda į priekį.
- Vaiko raidos regresas, stebimas iki 30 procentų atvejų. Kaip ir raidos stagnacijos atveju, vaikai pradžioje vystosi tipiškai. 15–18 mėnesių ir vėliau vaiko raida pakinta – jo kalba, akių kontaktas, socialinis įsitraukimas pastebimai mažėja ir vaikas gali netekti jau turėtų raidos įgūdžių.
Įtariu, kad mano vaikui autizmas. Kur kreiptis dėl diagnozės/pagalbos?
Jeigu Jums kyla abejonių dėl vaiko raidos, visada kreipkitės į šeimos gydytoją ir prašykite siuntimo dėl vaiko ištyrimo pas atitinkamus raidos specialistus. Kreiptis galite į Vilniaus Vaiko raidos centrą, Vaikų reabilitacijos skyrių Druskininkų „Saulutė“, Vaikų reabilitacijos ligoninę „Lopšelis“ Kaune ar kitas įstaigas pagal gyvenamą vietą. Visą Lietuvoje esančių Ankstyvosios reabilitacijos centrų sąrašą rasite čia.
Svarbu! Visada į medikus rekomenduojama kreiptis kuo anksčiau, kad būtų išsklaidytos abejonės, arba kad vaikas būtų stebimas arba kuo skubiau būtų teikiama pagalba. Kuo anksčiau vaikui, turinčiam ASS, bus teikiama reikalinga ir efektyvi pagalba, tuo mažiau negalių ir pasekmių jis turės ateityje.
Ar prieš kreipiantis pas specialistus galiu įvertinti įtariamą diagnozę savarankiškai?
Mūsų svetainėje rasite keletą testų, kuriuos galite atlikti savarankiškai.
- Atsakykite į 20 visuotinai priimto, Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomenduojamo ankstyvos rizikos grupių atrankos testo klausimus ir sužinokite atsakymą.
- ASDetect programėlė padeda tėvams ir globėjams įvertinti jaunesnių, nei 2½ metų, vaikų socialinius dėmesio gebėjimus ir bendravimo įgūdžius. Naudodami šią programėlę stebėsite vaizdo įrašus ir lyginsite su jūsų situacija.
- Vaiko psichomotorinės raidos testas, patvirtintas Sveikatos ministro įsakymu. Aprašyta, kokius įgūdžius turi turėti vaikas nuo 3 mėn. iki 48 mėn. (4 metai).
Svarbu! Vaikų sveikatos ir psichomotorinės raidos tikrinimas atliekamas įstaigoje, turinčioje licenciją teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Raida tikrinama sulaukus 3, 6, 9 mėnesių koreguoto amžiaus, o ankstyvojo amžiaus vaikų – 12, 18, 24 mėnesių koreguoto amžiaus bei 36 ir 48 mėnesių chronologinio amžiaus.
Jeigu užsiregistravus į valstybinę įstaigą tenka laukti priėmimo kelis mėnesius. Ar norint išsitirti greičiau, tai įmanoma padaryti privačiai?
Kai kurie psichiatrai ar psichoterapijos paslaugas teikiantys centrai teikia privačias vaiko raidos vertinimo paslaugas (pavyzdžiui, Disc, Wechsler testai). Dėl tokių vertinimo išvadų tinkamumo pedagoginėms psichologinėms tarnyboms ar neįgalumo nustatymo tarnyboms reikėtų kreiptis į pačias tarnybas (neretai privačių teikėjų išduotos pažymos yra tinkamos).
Panašias paslaugas teikia: Kardiolitos klinika, Asmens sveikatos klinika, Ankstyvosios reabilitacijos centras (Raidos centras).
Kokie tyrimai, testai atliekami?
Pagal LR SAM ministro įsakymą vaiko raidą reguliariai tikrina šeimos gydytojai. Nustatę raidos neatitikimų jie duoda siuntimą vaikų neurologo konsultacijai. Tyrimai atliekami Vilniaus Vaiko raidos centre, Vaikų reabilitacijos skyriuje Druskininkų „Saulutė“, Vaikų reabilitacijos ligoninėje „Lopšelis“ Kaune ar kitose įstaigose pagal gyvenamą vietą. Taip pat savo iniciatyva galima vertinimą atlikti privačiose įstaigose.
Naudojami įvairūs testai:
- Autizmo diagnostinis stebėjimo testas (ADOS), Naudojama nuo 12 mėnesių amžiaus.
- Vaikystės autizmo įvertinimo skalė (CARS) Leidžia diferencijuoti autizmo ir intelekto sutrikimo atvejus. Vertinama ryšys su žmonėmis, mėgdžiojimas, kūno valdymas, daiktų naudojimas, prisitaikymas prie pokyčių, emocinės ir vizualinės reakcijos, garso, lytėjimo, skonio, uoslės atsakas, verbalinis ir neverbalinis bendravimas, aktyvumo lygmuo, mąstymo nuoseklumas.
- DISC.
- Wechslerio testas (intelekto).
Kokios būna diagnozės?
Pagal TLK:
- F 84.1 Atipiškas autizmas;
- F 84.2 Retto sindromas;
- F 84.3 Kiti dezintegraciniai vaikystės sutrikimai;
- F 84.4 Hiperaktyvumo sutrikimas, susijęs su protiniu atsilikimu ir stereotipiniais judesiais;
- F 84.5 Aspergerio sindromas;
- F 84.8 Kiti įvairiapusiai raidos sutrikimai;
- F 84.9 Nepatikslintas įvairiapusis raidos sutrikimas.
Ką daryti, kai nustatoma diagnozė?
- Susirasti naudingą literatūrą (dėl knygų galima kreiptis į asociaciją „Kitoks vaikas“) ir pradėti taikyti šiose knygose nurodytus metodus
- Vaiko autizmas: ankstyvoji pagalba, kurią gali suteikti tėvai“, 2017 (autoriai: S.Rogers, G.Dawson, L.A.Vismara)
- „Jūsų vaikui diagnozuotas autizmas – ką daryti toliau?“, Jura Tender, 2009.
- „Verbalinio elgesio metodas“, Dr. Mary Barbera, 2021 (rasti galima „ABA priemonės“ svetainėje).
- Kreiptis pagalbos į valstybinius paslaugų teikėjus.
- Kreiptis pagalbos į privačius paslaugų teikėjus: VšĮ „Sėkmingi vaikai“ (Vilniaus regionas), VšĮ „ISADD Lietuva“, VšĮ „Elgesio analizė“, VšĮ „Abos centras“, NVO „Spalvota planeta“.
- Taip pat galima ieškoti privačių ergoterapeuto, logopedo, psichologo paslaugų.
- Kreiptis pagalbos į LASUC Sutrikusios raidos vaikų konsultavimo skyrių.
- Susirinkti visą papildomą informaciją, apsispręsti, kaip vaiką toliau ugdyti.
Kokios paslaugos priklauso nemokamai?
- Ankstyvoji reabilitacinė pagalba vaikui iki 7 metų:
- Vaikui, turinčiam jau nustatytą diagnozę, per metus priklauso 40 lovadienių poliklinikoje, ankstyvosios reabilitacijos skyriuje ir stacionarinė reabilitacija Vaiko raidos centre.
- Jei vaikas diagnozės neturi, per metus jam priklauso 20 lovadienių poliklinikoje, ankstyvosios reabilitacijos skyriuje ir stacionarinė reabilitacija Vaiko raidos centre.
- Turimi lovadieniai gali būti panaudojami Vaiko raidos centre ar kitoje pagal gyvenamą vietą priklausančioje įstaigoje vykdomoje autizmą turinčių vaikų „mokyklėlėje“ (ambulatorinė pagalba – dienos stacionaras). Jos trukmė 3 savaitės, 2 val. per dieną. Lankymo metu tėvai nedarbingumo pažymėjimo negauna. Reikalingas šeimos gydytojo siuntimas.
- Daugiau informacijos apie ankstyvąją reabilitaciją galima rasti „Vaikų raidos sutrikimų ankstyvoji reabilitacija“ (PDF).
- Su kai kuriomis diagnozėmis priklauso 40 val. užsiėmimų su logopedu. Reikalingas šeimos gydytojo siuntimas.
- Ankstyvosios reabilitacijos paslaugos savivaldybės gydymo įstaigose.
- Sanatorinis gydymas:
- Jei vaikas turi nustatytą mišrų raidos sutrikimą (F83) arba gretutinę judesių sutrikimo diagnozę (F82) – priklauso kasmetinis sanatorinis gydymas. Sanatorinį gydymą skiria pacientą gydantis gydytojas, remdamasis fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultacijos išvada apie pirmame reabilitacijos etape suteiktas paslaugas bei antrojo etapo reabilitacijos būtinumo motyvais. Skyrus medicininės reabilitacijos ar sanatorinio gydymo paslaugas, gydymo įstaigoje pildomas išrašas iš medicininių dokumentų (forma Nr. 027/a) ir pažyma kelialapiui gauti (forma Nr. 070/a). Su šiais dokumentais kreipiamasi į teritorinę ligonių kasą, kurioje išduodama pažyma, patvirtinanti teisę į kompensaciją už minėtą gydymą.
- Su šiomis diagnozėmis galima vykti į šias sanatorijas:
- Druskininkų vaikų sanatorija „Saulutė“, Kurorto g. 5, tel. 8-313-51270 (registratūros numeris 8-313-48-685);
- Abromiškių sanatorijos Vaikų neurologinio profilio skyrius, Elektrėnų sen., Trakų rajonas, tel. 8-52858360;
- Sanatorija „Gintaras“, Vytauto g. 30, LT-5720, Palanga, registratūros tel. (460)4 12 34.
Kur kreiptis dėl valstybinės vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugos?
Šeimos gydytojas, vaikų ligų gydytojas arba kiti gydytojai specialistai, nustatę vaiko raidos sutrikimą arba raidos sutrikimo riziką, siunčia pacientą VRSAR paslaugas teikiančio gydytojo konsultacijos. Šis gydytojas, esant indikacijų, siunčia pacientus:
- Ambulatorinių VRSAR paslaugų (išplėstinės specialistų komandos konsultacijos arba dienos stacionaro paslaugų) arba stacionarinių VRSAR paslaugų gauti.
- VRSAR paslaugas teikia specialistų komanda:
- Ambulatorines – gydytojas,
- medicinos psichologas,
- logoterapeutas,
- kineziterapeutas,
- slaugytojas,
- socialinis darbuotojas (taip pat gali dirbti ergoterapeutas ir (ar) specialusis pedagogas).
- Stacionarines:
- gydytojas,
- medicinos psichologas,
- logoterapeutas,
- kineziterapeutas,
- ergoterapeutas,
- slaugytojas,
- socialinis darbuotojas (taip pat gali dirbti meno terapeutas ir (ar) specialusis pedagogas).
Paslaugas teikia:
- Vilniuje
- Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai, Žolyno g. 47, Vilnius, +37052340300
- VšĮ Centro poliklinika, Pylimo g. 8, Vilnius, +37052615747
- Kaune – Prano Daunio ugdymo centras
- Klaipėdoje – Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namai
- Tauragėje – Reabilitacijos centras „Pušelė“
- Kitose savivaldybėse kreiptis į šeimos gydytoją, kuris turėtų nukreipti.
- Daugiau informacijos rasite: Vaikų raidos sutrikimų ankstyvoji reabilitacija (PDF)
- Visų (46 vietos) Ankstyvosios reabilitacijos paslaugas teikiančių centrų kontaktus rasite šios nuorodos apačioje.
Kur kreiptis dėl papildomų privačių paslaugų?
Privatūs ankstyvosios intervencijos paslaugų teikėjai, dirbantys pagal mokslinį pagrįstumą turinčią metodiką (Taikomoji elgesio analizė):
VšĮ „Sėkmingi vaikai“ , VšĮ „ISADD Lietuva“, VšĮ „Elgesio analizė“, VšĮ „Abos centras“ ir kiti.
Kiti privatūs paslaugų teikėjai:
- Ergoterapeutai
- Logopedai
- Psichologai
- Specialieji pedagogai
Ar galima autizmą diagnozuoti suaugusiam žmogui?
Įtarus galimą diagnozę suaugusiajam reikėtų kreiptis į psichiatrą (galima tiek privačiai, tiek gydymo įstaigose, psichikos sveikatos centruose). Norint išsitirti ne privačioje gydymo įstaigoje, reikalingas šeimos gydytojo siuntimas dėl psichiatro konsultacijos.
Kas yra ankstyvoji pagalba vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimą?
Ankstyvoji pagalba – ankstyvasis vaiko, turinčio ASS, komunikacinių, socialinio bendravimo ir pažintinių įgūdžių ugdymas, taikomas iki kol vaikui sueina 7 metai. Ankstyvosios intervencijos (reabilitacijos) paslaugos teikiamos Vaiko raidos centre, Vaikų reabilitacijos skyriuje Druskininkų „Saulutė“, Vaikų reabilitacijos ligoninėje „Lopšelis“ Kaune, kitose savivaldybėse esančiose gydymo įstaigose, taip pat ankstyvosios intervencijos paslaugos yra teikiamos privačiai.
Taikomoji elgesio analizė – vienas efektyviausių ir mokslinį pagrįstumą turintis ankstyvosios intervencijos metodas, plačiai taikomas Vakarų šalyse, skirtas pagrindinių vaikų komunikacinių, pažintinių ir socialinio bendravimo gebėjimų ugdymui.
Nusprendus taikyti Taikomosios elgesio terapijos metodais grįstą mokymą reikėtų kreiptis į tai vykdančius paslaugų teikėjus. Bus sudaryta programa, su vaiku dirbs terapeutas. Tai daroma centre arba namuose. Paslaugų kainas nustato kiekvienas privatus paslaugų teikėjas. Kai kurie paslaugų teikėjai darbo metodų apmoko tėvus, tuomet patys tėvai dirba su vaikais, tik prižiūrint specialistams. Tokios paslaugos pigesnės. Siūloma, kad ankstyvoji intervencija vyktų bent 10-20 val. per savaitę.
Kaip vykdoma ankstyvoji pagalba?
Tai kasdieniniai specialūs užsiėmimai su vaikais, vykstantys specialiame centre ar namuose, jų trukmė apie 2 akademines valandas. Efektyviausiai ankstyvoji pagalba vyksta, kai užtikrinamas užsiėmimų intensyvumas: įprastai vyksta 3-5 kartus per savaitę.
Ko reikia vaikus mokyti ankstyvojo ugdymo programoje?
Valstybinėse gydymo įstaigose teikiamos paslaugos dažniausiai apima ergoterapijos, logopedo, specialiojo pedagogo, kineziterapijos, įvairių meno ar relaksacijos terapijų paslaugas. Dažniausiai vaikas ugdomas funkcionuoti struktūruotoje aplinkoje, t. y. mokomas naudotis vizualinėmis darbotvarkėmis, dėmesys skiriamas smulkiosios motorikos lavinimui.
Vykdant Taikomosios elgesio analizės programą (paslaugos teikiamos privačiai), pirmiausiai atliekamas vaiko gebėjimų vertinimas, po to sudaroma individuali programa: ugdomi esminiai komunikaciniai, socialinio bendravimo, savarankiškumo ir pažintiniai gebėjimai. ASS vaikai lyginant su tipinės raidos bendraamžiais patys nesimoko, todėl lavinamas jų jungtinis dėmesys, jie mokomi mėgdžioti, funkcinio žaidimo, išreikšti savo poreikius tinkamu būdu (skatinama komunikacija), didelis dėmesys skiriamas kalbos ir komunikacijos atsiradimui, reguliuojamas probleminis elgesys. Vaikas mokomas savarankiškumo, lavinami pažintiniai gebėjimai. Kuo anksčiau šie įgūdžiai yra išugdomi, tuo daugiau galimybių vaikui įgyti daugiau savarankiškumo ateityje.
Koks Taikomosios elgesio analizės terapijos intensyvumas rekomenduojamas?
Rekomenduojama apie 10-20 val. per savaitę. Kuo intensyviau programa vykdoma, tuo geresni atskirų gebėjimų rezultatai ugdymui.
Kur rasti informacijos apie ankstyvąją pagalbą ir ankstyvąjį ugdymą?
- Literatūra lietuvių kalba:
- „Vaiko autizmas: ankstyvoji pagalba, kurią gali suteikti tėvai“, 2017 (autoriai: S.JRogers, G.Dawson, L.A.Vismara).
- „Verbalinio elgesio metodas“, Dr. Mary Barbera, 2021 (rasti galima ABA priemonės svetainėje)
- Metodinis leidinys „Kaip padėti vaikui, turinčiam ASS?“
- Vaizdo konsultacijos Youtube platformoje (įvesti platformos paieškoje):
- „Ką žinome apie autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų ugdymą?“ I dalis
- „Ką žinome apie autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų ugdymą?“ II dalis
- „Ką žinome apie autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų ugdymą?“ III dalis
- Eglė Steponėnienė „Taikomojo elgesio analizė“
- Laima Mikulėnaitė „Kitokie vaikai, kaip juos pažinti, suprasti, padėti“
- Loreta Grikainienė „Struktūruotas ugdymas“
- Vaizdo konsultaciju ciklas „Efektyvi pagalba įvairiapusių raidos sutrikimų turintiems vaikams“
- Kreiptis į privačius paslaugų teikėjus.
Kokie metodai taikomi teikiant ankstyvąją pagalbą vaikams, turintiems autizmo sutrikimų?
Kokie metodai laikomi efektyviausiais?
Asociacija „Kitoks vaikas“, remdamasi tarptautinių tyrimų rezultatais mano, kad vienas iš efektyviausių ankstyvame amžiuje taikomų metodų yra Elgesio analizės metodas (išssamiau: National Standards – National Autism Center at May Institute). Taikomosios elgesio analizės metodas pagerina ASS vaikų elgesį, komunikaciją, sprendžia kitas problemas. Taip pat svarbi specialistų komanda, pvz., dažnai reikia logopedo, kineziterapeuto, ergoterapeuto paslaugų, nes ABA visų vaiko problemų neišspręs. Tėvams svarbu tinkamus vaiko ugdymo ir gyvenimo kartu metodus taikyti kasdieninėje aplinkoje namuose, mokykloje visą gyvenimą. Neturint galimybių gauti tokių paslaugų privačiai, rekomenduojama naudotis visa siūloma valstybinių įstaigų pagalba (ankstyvosios reabilitacijos įstaigų, specialiojo ugdymo įstaigų ir kt.).
Svarbu. Tėvai taip pat gali išmokti tam tikrų Taikomosios elgesio analizės principų ir taikyti juos ugdant vaiką namuose (kai kurie ABA paslaugų teikėjai teikia paslaugų modelį, kai terapiją atlieka vienas iš tėvų, o jų veiklą prižiūri ir konsultuoja ABA specialistas). Vieni svarbiausių lietuvių kalba prieinamų ABA principais pagrįstas leidinių tėvams: „Vaiko autizmas: ankstyvoji pagalba, kurią gali suteikti tėvai“, 2017 (autoriai: S.JRogers, G.Dawson, L.A.Vismara), „Verbalinio elgesio metodas“, Dr. Mary Barbera, 2021.
Kiek kainuoja privačios ankstyvosios pagalbos paslaugos?
Taikomosios elgesio terapijos paslaugos šiuo metu nėra kompensuojamos. Kaina gali kisti priklausomai nuo programos intensyvumo (valandų sk. per savaitę).
Tėvai turi galimybę gauti vaiko neįgalumo išmoką (kuri kinta priklausomai nuo nustatyto neįgalumo ar priežiūros lygio), kuri gali ženkliai palengvinti privačių paslaugų naštą. Vaikui, turinčiam negalią priklauso ir didesni „vaiko pinigai“.
Kada pradėti ankstyvosios pagalbos teikimą?
Kuo anksčiau gavus formalią diagnozę arba be jos, jeigu sutrikimas akivaizdus.
Kas gali suteikti nemokamą pagalbą?
- Sutrikusios raidos vaikų konsultavimo skyrius.
Tel. +370 677 58544, +370 5 2484100.
Viena iš paslaugų – mobilios komandos vizitai į ugdymo įstaigą. - Poliklinikos
- Kitos gydymo įstaigos (ligoninės, sanatorijos)
- Ugdymo įstaigos
- Dienos centrai savivaldybėse
Kokios pagrindinės nevyriausybinės organizacijos teikia informacinę pagalbą ASS turinčių vaikų šeimoms?
Asociacija „Kitoks vaikas“.
Tel. +370 (608) 07002.
Kokią ikimokyklinio ugdymo įstaigą (darželį) rekomenduotumėt – bendrojo ugdymo ar specialiojo?
Laikantis įtraukiojo ugdymo politikos rekomendacijų, vaikas turėtų būti ugdomas bendruomenėje, kurioje gyvena. Socialinių elgesio modelių vaikas geriausiai gali išmokti iš tipinės raidos bendraamžių, todėl esant tinkamoms aplinkybėms ir sąlygoms vaiką ugdyti rekomenduojama bendrojo ugdymo įstaigose. Vis tik renkantis įstaigą, labai svarbu atsižvelgti į keletą aplinkybių:
- Ar vaikui bus suteikta tinkama pagalba įstaigoje? (ar įstaigoje gali būti suteikta padėjėjo, logopedo, specialiojo pedagogo pagalba?) Reikalinga Pedagoginės psichologinės tarnybos pažyma ir įstaigos pastangos tokią pagalbą suteikti.
- Ar vaikas yra pasiruošęs didžiąją dienos laiko dalį leisti didelėje vaikų grupėje? Galbūt verta rinktis laipsniško perėjimo į grupę režimo? Ar vaikui lankant ugdymo įstaigą teikiamos ankstyvosios reabilitacijos paslaugos? Ar ugdomi jo socialiniai ir komunikaciniai įgūdžiai? Dažniausiai vaikui šioje vietoje reikalinga pagalba, savaime ASS turintis vaikas iš aplinkinių mokosi ribotai.